Katsed

TEADUSKATSETE PÄEVAD 2020


4.-6. märtsil toimusid Tallinna Meelespea Lasteaias teaduskatsete päevad.

 

Katseid esitlesid kõik 13 lasteaia rühma. Õpetajad tutvustasid lastele lihtsaid katseid, mida sai läbi viia käepäraste vahenditega. Katsete tegemise eesmärgiks oli panna lapsi huvituma ümbritsevast keskkonnast ja sütitada nendes teadmishimu.

Pilte leiad Meelespea Lasteaia KODULEHELT.

 

KOGUMIK ” Teaduskatsed Meelespea Lasteaias”


Teaduskatsete 2020 päevadest valmis kogumik, mis sisaldab 18 erinevat katset.

1

VAATA KATSEID SIIT!

 

 

Veekatse Skittles kommidega


Esmaspäeval, 27.05.19 tegid Sipsikute rühma lapsed veekatse Skittles kommidega.

226547

Kittles kommid koosnevad suhkrust, mis tähendab, et veega kokkupuutel hakkavad nad sulama. Sipsikud viisid selle väite kinnitamiseks läbi eksperimendi. Töö toimus kolmes grupis, et võrrelda tulemusi ja teha kaaslastega koostööd. Lapsed veendusid, et värvid kommidel hakkasid veega kokkupuutel sulama ja omavahel segunema – nii tekkis ilus vikerkaarevärviline taldrik. Vaatluse lõpus katsetasid lapsed oma maitsemeele teravust ja said teada, et 80% ulatuses annab söögile maitse hoopis meie nina tänu lõhnatajule. Lapsed kuulutasid eksperimendi edukaks, kuna kõigil kolmel koostöögrupil tekkisid taldrikule vikerkaared, laste maitsemeeled olid erksad ja mis peamine – kõigil osalistel oli väga lõbus!

Pildigalerii asub siin.

 

ÕHU, VEE JA AINETE KOOSMÕJU KATSED


KATSED POKUDE JA NAKSITRALLIDE RÜHMAS

 

18.veebruari hommikul viisid tegevusi läbi „teadlased“, kes selgitasid lastele katsete abil õhu, vee ning köögikapis leiduvate ainete omadusi.

Õhu katses uurisid lapsed kingakarpi. Katsusid ja uudistasid ning tunnistasid selle üksmeelselt tühi olevaks. Kingakarbi ühes küljes oli väike avaus ning sinna ette asetati küünal. Kui karbi kaanele käega üks plaks lüüa, kustus küünal ära. Miks ? Vot selle üle saigi pikalt arutatud õhu katses.

Vee katses uurisid lapsed, miks ühte veetopsi pandud muna vajus topsi põhja ning teises topsis jäi pindmisesse kihti hulpima. Huvitav, mis rolli mängis 6 supilusikatäit soola, mis ühte veetopsi sai lisatud ?

Ainete koosmõju katsed olid eriti põnevad. Tegime kodukootud laavalambi ja panime ise vulkaani purskama. Vaja läks vett, soodat, äädikat, õli ning ilmestamiseks toiduvärvi. Uurisime, kuidas ained omavahel läbi saavad, kes sõbrunevad, ehk segunevad (nt sooda ja vesi), kes jäävad viisakaks ent reserveerituks (nt vesi ja õli) ja kes kukuvad kohe kaklema kui kokku lasta (nt sooda ja äädikas).

Põnevust ja elevust jagus terveks hommikuks ( :

Rohkem pilte leiab siit.