VÄÄRTUSKASVATUS

Kogu lasteaiapere toimetab oma igapäevaelu ühtsete väärtushinnangute järgi. Lasteaia põhiväärtused on kõigile nähtavad, järgitavad ja kajastatud õppekasvatustöös.​

 

Tallinna Meelespea Lasteaed kui „Hea lasteaia teerajaja 2019“


 

26. septembril 2019 toimus Eesti Rahva Muuseumis konverents „Väärtuskasvatuse lasteaed: kõik, mida elus teadma pean, sain lasteaiast“.

230998

Üheksa Tallinna lasteaeda, seal hulgas ka Tallinna Meelespea Lasteaed, pälvisid 26.septembril Tartu Ülikooli eetikakeskuselt hea lasteaia märgise, mis anti välja programmi „Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed“ raames.

Konkursitööga kandideerisime tiitlile „Hea lasteaia edendaja.“  Osales 21 lasteaeda üle Eesti. Kõik osalejad pälvisid tunnuse ja õiguse hea lasteaia logo kasutada. Samuti saime Tallinna Haridusametilt 500 eurot preemiat!

Tunnustusprogrammi peamiseks eesmärgiks on arendada lasteaedade väärtusarenduslikku pädevust ja tõenduspõhise eneseanalüüsi võimekust. Samuti soovitakse toetada lasteaedu teadlike valikute tegemisel ja arendustegevuste planeerimisel, koguda ja levitada lasteaedade häid praktikaid koostöövõrgustiku kaudu ning tunnustada lasteaedade häid kogemusi ja praktikaid.

SUUR TÄNU kõikidele ja eriti neile, kes tunnustusprogrammi dokumente aitasid koostada!

Tunnustusprogrammi taustatekst.

 

 

“AITÄH DIPLOMID” LASTEAIA LÕPETAMISE PUHUL


Õiekeste rühma  õpetajad koostasid lastele “Aitäh diplomid” lasteaia lõpetamise puhul. Diplomitele sai kirja iga lapse head omadused ning see millega on ta silma paistnud.

Leiame, et last ja tema huvialasid tuleb väärtustada ning tunnustada just sellistena nagu need on. Loodame, et need väiksed diplomid aitavad väärtustada lastel iseennast ja tuletavad neile meelde, et nad on olulised. On hea meeles pidada, et me jaksame teistest hoolida üksnes siis, kui kõigepealt õpime hoolima iseendast; me suudame väärtustada inimesi enda ümber vaid siis, kui kõigepealt väärtustame ennast.

 

 

ÕPPEFILMID VÄÄRTUSEST.

Austus. Hoolivus. Sallivus. Tervis


Õpetajad Angelika Borunova ja Kadri Ojaste lõid õppefilmid Meelespea Lasteaia väärtuste teemal. Videolõikudes on kasutatud Persona Dolls nukke.

 

 

 

 

 

 

 

 

LASTELT ÕPPIMINE


Videolõigus näitavad lapsed erinevaid tegevusi ning õpetavad kuidas neid teha. Näiteks toidu valmistamine, kuidas varju joonistada jt.

Videolõiku näeb SIIT!

 

INTERVJUU KAHEKORDSE MAAILMAMEISTRIGA KREEKA ROOMA MAADLUSES, HEIKI NABIGA


Õiekestel oli võimalus olla reporteri rollis ja teha intervjuu Eesti maadleja, kahekordse maailmameistriga Kreeka Rooma maadluses, Heiki Nabiga.
Hommikul kordasime lastega läbi  küsimused, mida küsida, uurisime internetist pilte ja videosid tema kohta. Lapsed oli väga- väga suures ootusärevuses, kuid vaatamata sellele said kõik oma reporteri rolliga suurepäraselt hakkama.

 

Rohkem pilte leiad SIIT!

LAPSED TEEVAD ISE SÜÜA


Toiduvalmistamine on mänguline protsess, mis kasvatab isetegemise huvi.Mida varem puutuvad lapsed kokku toiduvalmistamisega, seda kindlamalt areneb lapse maitsemeel ning värske ja terviklik toit saab tähtsa osa menüüs. Vaata videost, kuid Päikeselaste rühma lapsed teevad muffineid.

 

 

TÄHTIS AMET- POLITSEINIK


Päikeselaste rühma lapsed tutvusid politsei töö ja vahenditega.

 

TARGAD RAAMATUD!


Päikeselaste rühma lapsed tegid tutvust raamatutega ja raamatukoguga.

 

HEAD KOOLITEED ARMAS MEELESPEA LASTEAIA LÕPETAJA!


 

Vaata videosid sellest, kuidas jätame hüvasti Meelespea Lasteaia koolieelikute rühmaga.

 

 

 

RAHVUSVAHELINE PROJEKT

“Say Hello to the World”.


Meelespea Lasteaed on osalenud projektis juba kaks aastat. 2018/2019 õ.a  Mesimummide ja Õiekeste rühm ja 2019/2020 õ.a osalevad projektis Lepatriinude ja Pokude rühm. Meie partnerriikideks on  Sloveenia ja Horvaatia lasteaia lapsed.

Projekt kestab pool aastat ning iga kuu kaks korda toimuvad online ülekanded, kus rühmad saavad omamavahel suhelda.

Projekti kõiki teemasid  läbides rahvusvahelise  tunnustuse “Tolerantne lasteaed”. Projekti koduleheküljega saate tutvuda siin.

Pokude kõne Horvaatia lastega

Lepatriinude rühma videosillad Ljublana lasteaiaga Pokude esimene videokõne Horvaatia lastega 2019
Lepatriinude kohtumine Sloveenia lastega 2019

Õiekeste rühma osalemine projektis.
Tallinna Meelespea Lasteaed sai rahvusvahelise sertifikaadi

 

 

 

 

“100 rahvamängu Eesti lastele”


Tänuväärse projekti eesmärk on tõsta esile ja jäädvustada digitaalselt parimad Eesti lastemängud.

100 folk games for Estonian children.
Meie riik, Eesti, saab 100 aastaseks veebruaris 2018 ja pealinna, Tallinn, vanim lasteaed saab 100 aastaseks oktoobris 2018.
Projektist saavad osa võtta kõik eesti õpetajad ning ka õpetajad üle euroopa.
Tänuväärse projekti eesmärk on tõsta esile ja jäädvustada digitaalselt parimad Eesti lastemängud ja ka erinevate rahvaste lastemängud ning luua neist veebipõhine videokogumik, mis saab olema kui õppematerjal õpetajatele ning kaasata koostööle paljud Eesti lasteaia- ja algklasside õpetajad Euroopa õpetajate projektikeskkonnas e-Twinning.
Õiekesed on selgeks õppinud ja tutvustavad eesti rahva laulumängu “Aadamal oli 7 poega”.

 

LEIVASORTIDE DEGUSTEERIMINE


AUSTA LEIBA, SEST LEIB ON VANEM KUI MEIE.

Rukkileib on eestlaste jaoks aastasadade vältel olnud üks olulisemaid toiduaineid,
ega asjata nimetata kõiki teisi toite peale pudru leivakõrvaseks. Rukkileib oli igapäevane toit, seda söödi rohkesti peaaegu kõikide toitude juurde. See muutus toidukorras isegi nii tähtsaks, et selle puudumist ka muu toidu olemasolu korral hakati pidama äärmiseks vaesuseks ja viletsuseks. Leib kujunes aja jooksul kogu toidu ja elatise
võrdkujuks ehk sümboliks. Leiva tähtsust meie esivanemate elus näitab seegi, et
leivale omistati üleloomulikke omadusi ja seda kasutati isegi nõidumisel. Leivaga oli
seotud ka palju uskumusi. Leiva üle ei tohtinud kunagi viriseda, oli see siis aganane
või hilisemal ajal juba puhtast rukkijahust küpsetatud. Rukkileib on peaaegu tuhat
aastat Eestimaa inimest hällist hauani saatnud. Hoolega jälgis põllumees rukki kasvu, sest rukkipõllult sai alguse igapäevane leib.
14.10-18.10.2019 toimus Pokude rühmas leivanädal.

Leivanädala alustasime erinevate leivasortide degusteerimisega.

Lapsed maitsesid kolme sorti leiba: peenleib, must leib, seemnetega leib. Peale degustatsiooni toimus kõige maitsvama leiva valimine. Hääled jagunesid nõnda:

  • Peenleib – 5 häält
  • Must leib – 3 häält
  • Seemnetega leib -5 häält

Samuti tutvusid lapsed ka “L” tähega. Koos hääldasime sõna “leib”, nimetasime veel sõnu, mis algavad L tähega ning moodustasime klotsidest L tähe. Leivanädala raames valmistasid lapsed võileibu. Ühtlasi kordasime ka geomeetrilisi kujundeid (leivaviilud on ruudukujulised ning tomatid ja kurgid on ringikujulised).

Samuti viisime läbi katseid saiaga.

Katse nr 1 “Niiske ja kuiv sai”
See katse õpetab lastele, mis on hallitus ja mida ta kasvamiseks vajab.
Katses asetatakse kaks suletud kilekottides olevat saiaviilu erinevatesse keskkondadesse ning võrreldakse nende peale tekkivat hallitust. Umbes 7 päeva möödudes olid tulemused selgelt nähtavad. Niiskel saiaviilul “meeldis” hallitusele rohkem kasvada.

Katse nr 2 “Puhtad ja mustad käed”
Põnev eksperiment, mis õpetab kätepesu tähtsust. Ühe saiaviilu lasi õpetaja lastel pesemata kätega katsuda, siis läks see viil kilekotti. Teise saiaviilu katsusid lapsed korralikult pestud kätega ja tõstsid selle kilekotti. Mõne aja pärast oli näha, et pestud kätega katsutud saiaviiluga ei juhtunud midagi kuid pesemata kätega katsutud sai läks aga hallitama.

232748

Rohkem pilte leiate siit.

 

VÕILEIVA NÄITUS


Leivanädalal, 14.10-18.10.2019, toimus Mesimummide rühmas väike võileiva näitus.

Lapsed valmistasid kodus vanemate abiga vahvad võileivad ning tõid need rühma teistele näitamiseks.

Lapsed said enda võileibu üksteisele tutvustada (millest tehtud, mida on kujutatud) ning hiljem koos Sõber Karudega ka maitsta.

Samuti tegid Mesimummid leivanädala raames šokolaadikeeksi.  Iga laps andis oma panuse. Lapsed tutvusid keeksi retseptiga ja vajalike toiduainetega, said ise puuvilju lõigata,
kuivaineid mõõduklaasiga mõõta ning kokku segada, lõpuks taigna vormi valada ja kööki ahju viia. Peale lõunaund saime enda maitsvat küpsetist süüa.

Pilte keeksi valmistamisest saab vaadata siit: https://drive.google.com/drive/folders/17drdLjCOpPMansb2DqtNsmkFsYjPg6V6?usp=sharing

Pilte võileivanäitusest saab vaadata siit: https://drive.google.com/drive/folders/1oX1HC5Oh7orIucGgbW66IrCb38Ue5Sod?usp=sharing

 

TANTSUPIDU- MEELESPEA LASTEAIA TRADITSIOON!


Tantsimine on eestlastele omane olnud ammustest aegadest alates. 

Reedel, 14.06.19 toimus traditsiooniline lasteaia tantsupidu.

Tantsupeost võtsid osa kõik laisteaia aiarühmad, sõimerühmad elasid innukalt suurematele tantsijatele kaasa ja agaramad isegi tantsisid kaasa.

Läbi tantsiti kõik aasta jooksul selgeks saanud tantsud.

226852

Pildigalerii asub siin.

 

ISADEPÄEVADE TÄHISTAMINE


 

 

 

 

 

EMADEPÄEVA TÄHISTAMINE


Esmaspäeval, 13.05.2019 tähistasid Sipsikud rühmas emadepäeva.
222179
Traditsioonilise emadepävakontserti said seekord Sipsikute lastevanemad Emadepäeva hommikul videotervituseda oma postkasti. Mida aga kallid emad ei teadnud, oli see, et lapsed olid terve eelneva nädala valmistanud ette ka ühist emadepäeva üritust rühmas. Lapsed meisterdasid emadele pildiraami, mis läks foto ümber, kus iga laps poseeris isetehtud emadepäevatervitusega. Kunstitunnis valmistasid lapsed emadele omanimelised savist võtmehoidjad.
VIDEOTERVITUS:

Rühmaõpetaja intervjueeris lapsi, et saada vastuseid küsimustele:
Miks on emme olla hea?
Mis on emme elus toredat?
Mis on emme elus rasket?
Mis on sinu emme lemmik tegevus?
Milline on sinu emme ideaalne päev?
Millest sinu emme unistab?
Mis on sinu emme lemmik koht?
Kui sa saaksid teha midagi sellist, mida teeb sinu ema, siis mida sa teeksid?
Milline on sinu lemmik mälestus koos oma emaga?Emadepäeva ürituse hommikul kokkasid lapsed emmedele aprikoosi-rosina-mustika küpsisetorti.
​Vaata lähemalt siit, kuidas toimusid ettevalmistused ja meeleolukas emadepäeva ühisüritus.

 

 

KUIDAS TEHA EMALE RÕÕMU?


Päeva sõnumiks on, et lapsed tänavad emasid ja vanaemasid laste kasvatamise eest. Vaata videost kuias Sipsikute rühma lapsed seda tegid.
KLIKI PILDILE, ET NÄHA VIDEOT!
Untitled-1

 

HEATEGEVUSLIK MIHKLILAAT


Heategevuslikule Mihklilaadale toodi müügiks  keediseid, kompotte ja muid maitsvaid hoidiseid. Samuti omavalmistatud maitsvaid küpsetisi, soolaseid ja magusaid suupisteid.
Meelespea lasteaia juurde on lastevanemate poolt loodud „Meelespea Lasteaia Lastefond“. Fondi rahastatakse eraisikute annetustest ningheategevusüritustest saadavast tulust. Fondi eesmärk on toetada vähekindlustatud perede laste huviringides
käimise võimalusi. Laste arengut toetades aitad kaasa ka oma elukeskkonna paremaks
muutumisele!
KLIKI PILDILE, ET NÄHA VIDEOT!
200367