Keskkonnakasvatus

VII VANAD MOBIILTELEFONID LOOMAAEDA!


240772

Reedel, 10.01.2020, käisid Naerulinnud Tallinna Loomaaias ja viisid sinna suure koguse vanu mobiiltelefone.

Tallinna Loomaaed kutsub üles inimesi oma vanad mobiilid loomaaeda tooma. Telefonides kasutatavatest materjalidest 80,02% on taaskasutatavad: akud peaksid jõudma jäätmekäitlusse, plast ringlusesse, kumm energiakasutusse, alumiinium metallitööstusesse. Elektroonikaseadmetes kasutatakse ka mitmeid haruldasi muldmetalle. Üheks neist on koltan, mille kaevandamine kahjustab ja hävitab metsa ning looduslikke elupaiku. Gorillade populatsioon Kongo rahvuspargis on vähenenud juba pea poole võrra, ohus on ka šimpansid ja elevandid.

Ühe lapsevanema soovitusel tegime detsembrikuus üleskutse koguda ka oma rühmas vanu mobiiltelefone. Täname kõiki lapsevanemaid, kes andsid oma panuse- kogusime suure koguse vanu mobiiltelefone ja muid seadmeid aidates vähendada telefonide tootmiseks vaja minevate metallide kaevandamist ning ühtlasi kaitsta loomade looduslikke elupaiku!

Rohkem pilte leiab siit.

 

ÕPITUBA “VANAST UUS”


29 oktoobril võtsid Õiekesed osa Lehola keskonnahariduskeskuse õpitoast

“Vanast uus”.

Lastele räägiti taaskasutusest ning läbi tegevuste ja selgituste kinnistati säästlikku mõtteviisi.
Alustasime vestlusringist, milles saime teada mis juhtub loomadega kui nad söövad prügi, kuidas prügi õigesti sorteerida, miks me sorteerime prügi, mida saab valmistada prügist.
Seejärel asusime valmistama kaasavõetud vanadest ajalehtedest uut paberit. Paberi valmistamine võttis omajagu aega, kõige keerulisem osa oli pärast vee kättesaamine paberisegust.
Kõige lõpus saime uudistada põnevat kasti. Selles kastis olid biojäätmed, mida komposteerivad vihmaussid. Lisaks ussidele olid seal erinavad sitikad- kastis oli väga suur ja vilgas elu.

 

Eesmärgid lastele:
  • oskab sortida prügi liigiti;
  • saab uusi teadmisi, kuidas vanadest esemetest teha uusi asju;
  • omab ülevaadet biojäätmete kompostimisest;
  • meisterdab vanast paberist uue paberi
Vahendid: näidisprügikastid, erinevad tooted prügi sortimiseks, paberi tegemise jaoks vanad ajalehed, nuimikser, kuivatusrestid, veekogumise karbid ja svamm paberimassist liigse vee eemaldamiseks.

 

Pildigalerii asub SIIN.

20191029_100240

20191029_105602

PRÜGIRETK


Naksitrallide prügiretk enne maailmakoristuspäeva.

Neljapäeval, 19. septembril, käisid Naksitrallide rühma lapsed tiigiäärsel loodusrajal pisiprügi otsimas.

229704

Lapsed panid kätte kaitsekindad ja võtsid kaasa ämbrid, et leitav prügi sellesse panna. Leiti juukseklamber, patsikumm, riidepuu, pudel, kommipabereid, paberitükke ja meeletul hulgal konisid. Avastati ka palju muud: näiteks seeni, käbisid, kuusevaiku. Seekord ei olnud tegu loodusliku materjali otsingutega ja need põnevad asjad jäid ka järgmistele leidjatele imetlemiseks. Oma prügi sorteeriti lasteaia prügikastide juures ja pandi õigetesse konteineritesse.

Pildigalerii leiate siit.

 

 

ÕPIME SORTEERIMA PRÜGI


 

Teisipäeval,21.jaanuaril 2020, külastasid Tallinna Meelespea Lasteaeda Tootjavastutusorganisatsiooni OÜ projekti raames loodusesõbrad Liina ja Tiina, kes jagasid nii Õiekeste, Naksitrallide kui Päikeselaste rühma koolieelikutele teadmisi selle kohta, kuidas hoida loodust meie ümber puhtana.

Üheskoos lastega arutleti teemal, kus on prügi koht, kuidas prügi õigesti sorteerida ja mis saab prügist edasi. Projekti raames viisid Liina ja Tiina läbi lõbusa õppetegevuse, kuhu olid kaasatud ka lapsed ning kus lastel tuli aidata loodusesõpradel prügi õigesti sorteerida.

Õppetegevuse käigus said lapsed teada, miks on jäätmete sorteerimine ja taaskasutamine vajalik ning kuidas hoida maakera puhtamana.

Rohkem pilte leiab siit.

Merineitsid ja mereröövlid puhastasid mere plastikpudelitest ja kilekottidest.


232635

 

Läbi toreda mängupeo, mis oli pühendatud isadele tuletasid Õiekesed meelde, et lisaks metsale tuleb puhas hoida prügist ka meri ja teised veekogud.

18. oktoobri õhtupoolikul olid Õiekeste rühmatoas väga kirju seltskond.

Näha võis imekauneid näkineidusid, kelle kleidid ja ehted olid silmipimestavad. Samuti olid kohale tulnud mehised mereröövlid. Õigetel mereröövlitel olid silmaklapid, relvad, konkskäed, rätid ümber pea, ikka selleks, et hirmsam välja näha. Mereröövlid otsisid kulda ja kalliskive, mille asukohta näkineiud väga hästi teadsid. Kas näkineiud ütlesid, kus asub aare? Jah, aga alles peale seda, kui mereröövlid olid aidanud mere puhtaks teha kilekottidest ja plastikpudelidest. Näkineiud teadsid rääkida, et kui meri on täis prügi on kaladel ja lindudel seal väga halb elada.

Viimaks kutsuti appi kõige suuremad mereöövlitest meremehed, kes tassisid uhkelt oma õlal aardrekirstu, käes lehvis must lipp ja kõlistati laevakella. Näikineidude abiga leitud aare jagati sõbralikult ära ning koduteel oli kõigil veel palju muljetamist äsja toimunud põnevast mereseiklusest.

Rohkem pilte saab vaadata siit.

NATURAALSE MAHLA VALMISTAMINE


Õiekeste rühma lapsed valmistasid ise mahla.

229275

Esmaspäeval, 16.09.2019, valmistasid Õiekeste rühma lapsed ise mahla.

Õiekeste rühmas on käimas nädal „Sügis aias ja põllul”. Selle raames toimus meil tore ettevõtmine, kus lapsed said ise oma silmaga näha kuidas värsketest juur- ja puuviljadest mahla saab ning loomulikult said kõik lapsed ise degusteerida kõiki mahlasid. Puuviljadeks valisime õuna ja pirni ning juurviljadeks porgandi ning peedi.

Enne mahla tegemist tuletasime meelde, mis need meie aedade kõige tuntumad juur-ja puuviljad on. Lahendasime nendest mõistatusi ning lapsed täitsid väikese nuputamisülesande „Täida lüngad”.

Mis meie rühma lastele siis kõige rohkem maitses? Selleks oli ülekaalukalt õunamahl. Iga laps sai oma eelistuse märkida ka tabelisse, millega saavad tutvuda ka lapsevanemad rühmastendil.

Pildigalerii leiate siit.

 

SIPSIKUTE KESKONNATEEMALINE ÕPPEFILM “Miks on vaja jäätmeid sorteerida”.


Teema: Miks on vaja prügi sorteerida?

Laste vanus: Sipsikud 6-7-aastased

Valdkond: Mina ja keskkond, keel ja kõne

Eesmärgid: Laps suhtub ümbritsevasse keskkonda hoolivalt ning käitub seda säästvalt. Laps mõistab ja märkab enda ja teiste tegevuse mõju ja tagajärgi keskkonnale. Laps jutustab pildi, kuuldud teksti või oma kogemuse alusel, annab edasi põhisisu ja olulised detailid, vahendab ka oma tundeid

Vahendid: https://www.youtube.com/watch?v=Ym9ZAwX7J54&t=50s

Sisu: Kasuta õppevideot, et arutada lastega prügi sorteerimise üle. Videos on kokku 5 erinevat situatsiooni ja nendele on pakutud ka lahendus. Enne kui näitad lastele lahenduse osa, peata video ning lase neil ise seda pakkuda. Seejärel vaata, kuidas videos olevad lapsed olukorra lahendavad.

Lugu 1: Kuhu panna oksad lasteaia hoovis

Lugu 2: Kuhu panna biolagunevad jäätmed

Lugu 3: Kuhu panna linnusöögi võrk

Lugu 4: Kuhu panna paber ja papp

Lugu 5: Mis saab sorteeritud prügist edasi?

dav

PLAKAT

 

This slideshow requires JavaScript.

Valminud plakat on heaks näitmaterjaliks, et edaspidi kampaania käigus õpitut kinnistada. Et plakatit parem ka läbi ekraani näha oleks valmis sellest video, mis on leitav siit:

 

Untitled-2

Kliki pildile, et tutvuda keskkonna ja tervise töörühma koostöös valminud  juhenditega aktiivusradade läbimiseks.

 

 

Õiekeste GPS kunst

Keskonnanädalal läbitud aktiivusrada salvestati Enomondo app’ i kasutades. Hiljem koostöös kunstiõpetajaga valmisid sellest lõbusad fantaasiapildid.

õieksed 8

 

1

“Looduslapse bingo”.

 Tegevuse läbiviimiseks on olemas väljaprinditav materjal, mis oleks hea kiletada ja siis on võimalik seda ka hiljem kasutada. Ristide tõmbamiseks on vaja tahvlimarkereid. Lapsed saavad olla meeskondades (2-4 liiget) olenevalt laste arvust. Otsitava materjali suhtes võib kokku leppida, et midagi ei murra, vaid leidmise korral jäetakse koht meelde ja tõmmatakse leitud asja pildile rist. Pärast saab teistele näidata kasvukohta ja ka luubiga uurida soovi korral. Kivid ja käbid võib muidugi korvi või ämbrisse korjata.

Failid saate kokku pakitud kujul alla laadida SIIT.

https://www.meiekäopesa.ee/diy-2/diy-ouemang-looduslapse-bingo-prinditavate-failidega/

binx2

Meelespea lasteaia makett/plaanid.

eco-schools_rgb-1480685383

Meie lasteaed osaleb ülemaailmses programmis Eco-Schools Global. Programmi Eestis kasutatav nimetus on Roheline Kool/Lasteaed.

Selle programmi üks projekt on „Suur taimejaht“, mis toetab Rohelise kooli programmis elurikkuse teema käsitlemist. Lapsed uurivad oma lasteaia õueala liike, sh ka puu- ja põõsaliike, ning koostavad õueala plaani või maketi.

 

Õiekeste rühma makett/plaan

Töö käik:

Õppekäik ümber maja, mis puude, taimede liike sa leiad, milliseid loomi sa kohtad või oled näinud.

Lasteaia plaani vaatamine õues.

Õpetaja valmistas ette aluse.

Lapsed kleepisid, lõikasid eelnevalt välja prinditud pildikaardid õigetesse kohtadesse lasteaia maja ümbruses.

Valmistamise käigus arutlesime erinevate puuliikide, loomade/lindude/putukate üle. (nimed, välimus, loomade eluviisid, puud erinevatel aastaaegadel, kus ta asub meie lasteaia ümbruses jms)

Meie lasteaia plaani valmimise eesmärk oli, et sellest saaks lauamäng, mis leiaks kasutust igapäevases vabamängus ja õppetegevustes.

MEIE MÄNGUD:

Esimeseks tegevuseks on „Leia paariline“. Laps võtab pildikaardi ja leiab samasuguse lasteaia maketilt ja asetab selle sinna peale.

Teine tegevus „Matkarada ümber lasteaia“. Selle jaoks on vaja Ozobot robotit. Laps joonistab lapse kuju- värvib, lõikab ja kleebib selle robotile. Käivita robot ja saada ta rajale matkama.

Kolmas tegevus on klassikaline lauamäng. Mängijad veeretavad täringut ja läbivad raja nimetades samal ajal millistest puudest, loomadest, lindudest või putukatest nad mööduvad.

 

Kuldkalakeste rühma makett

Kuldkalakeste makett, mis valmis eelmisel 2018 õppeaastal Marge juhendamisel.  Lapsed valmistasid oma majapoole õueala ja plaanivad uuel õppeaastal teist majapoolt avastada.

Siin on tähelepanu Kuldkalade lemmikpuul kasel, mis kasvab just nende platsil ja teise kase juures on näha orav, kes on siiani tavapärane külaline ja okstel linnud, kes pesakaste uudistasid ja laulsid. Maketi eesmärk on leida ja märgata meie lasteaias näha olevaid liike erinevatel aastaaegadel ja tunda nende nimesid. 

 

 

Naksitrallide rühma makett

Naksitrallide maketi tegemist alustasime 2016 detsembris. Täiendame ja muudame seda vastavalt muutustele õuealal ja ka laste teadmiste suurenemisel. Enne tegema hakkamist toimus põhjalik õueala ja lasteaia plaani vaatlemine. Kuna tikutopse oli meil päris palju kogutud, siis otsustasime lasteaia teha just nendest. See andis võimaluse ka kõige väiksematel kaasa lüüa. Tikutopside värvimine oli kõigile jõukohane. Puude valmistamisel kasutasime tänuväärse materjalina korki, mis on samuti hea taaskasutus. Liivakasti liivana kasutasime kollast värviliiva. Liiv kippus pidevalt üle topside serva lenduma, seega lisasime sinna natuke pva-liimi ja nüüd püsib makett puhtana.  Algul määrasime puud lihtsalt leht- ja okaspuudena (ringid ja kolmnurgad). Sel talvel soovisid lapsed liike täpsemalt määrata ja kleepisime lehtpuid tähistavatele rohelistele ringidele ja okaspuude kolmnurkadele liigi sümboli. Sümboleid lõikasime välja lasteai plaani paljundustelt, kus olid meile tuttavad leppemärgid. Plaanime maketile lisada Ozoboti teeraja, mis kindlasti tekitaks suurema huvi maketiga tegelemise vastu.

 

 

Päikeselapsed kuul!

 

kuul

Nautica keskuses toimus lapsi hariv kogemusnäituse “Lapsed Kuul”, kus on võimalik astronaudina kosmost avastada. Igal täistunnil algab ekskursioon, kus lapsed poevad spetsiaalselt lastele loodud skafandrit imiteerivasse kostüümi, külastavad Kuud ja saavad teada, mis tunne on avastada müstilisi kosmoseradu. Tegemist on Portugali ettevõttele IdeiaBibale kuuluva rändnäitusega, mille sisu on loodud koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga. Näitus on varem rännanud ligi neljakümnes riigis ja on esmakordselt Eestis.

Näitusel on kolm ala: Maa, Kuu ja kosmos. Lisaks on lastel võimalik külastada Maa ja Kuu mooduleid, päikesesüsteemi näitust ning oma silmaga vaadata maailmakuulsate astronautide ja kosmonautide autogrammidega originaalfotosid tähtsaimatest kosmosemissioonidest. Veel saab tutvuda Rahvusvahelise Kosmosejaama kulguri mudeliga, milles on 14 kosmosemasinate mudelit alates Apollo programmist kuni NASA ja ESA uusimate masinateni välja. Võimalik on tutvuda legendaarse Apollo programmi skafandri koopiaga, milles tehti inimajaloo esimesed sammud Kuul.

Kuidas Päikeselste rühma lastel kuuseiklus läks SEDA SAATE VAADATA SELLELT LINGILT!

 

Seemnete külvamine.

 

shutterstock_669599047

Kõige toredam on kui lapsed saavad ise oma näpud mulda pista! Vaata õppefilmi sellest kuidas lapsed ise seemneid külvasid.

Tegevuse eesmärgid:

  • laps teab, mida on taimele kasvamiseks vaja,
  • laps saab aru taime kasvamisprotsessist (seeme-taim-õis-vili),
  • laps teeb iseseisvalt / täiskasvanu abiga jõukohaseid töid,
  • laps oskab hinnata omakasvatatud põllumajandussaadusi.

ÕPPEFILMI NÄED SIIT!

 

 

AARDE OTSIMISE MÄNG MUNAKARPI


FB_IMG_1584684526696